„Cudem nie jest to, że skończyłem. Cudem jest to, że miałem odwagę zacząć.”

John Bingham

FUNNY CLIMB

DLACZEGO DZIECI POWINNY SIĘ WSPINAĆ? 

O tym można by było pisać godzinami! Ale aby ułatwić nieco sprawę przedstawimy kilka konkretów:

1. Dlatego, bo dzieci po prostu uwielbiają się wspinać! Oczywista oczywistość, którą każdy Tata i Mama wie, a nasza (rodziców i trenerów) w tym rola, aby nie hamować tych naturalnych odruchów i aby stworzyć bezpieczne warunki do rozwoju.

2. Dlatego, bo dzieci coraz częściej górnych partii ciała używają jedynie do obsługi smartfonów. Nie każdy miał przyjemność doświadczyć tych godzin spędzonych  “na trzepaku”, które większość dorosłych pamięta doskonale. Takie prosty przyrząd, a tak skutecznie kształtowało naszą siłę ramion, palców, pleców i brzucha. Niestety weekendowe wypady na rower tego nie załatwią. Ponadto wspinaczka ma idealne zastosowanie dla dzieci z wadami postawy, o której coraz częściej mówią fizjoterapeuci. Poprawa pozycji ciała, zwiększenie zakresów w stawach, wzmocnienie i stabilizacja mięśni, praca nad koordynacją, zwiększenie świadomości ciała. Można by wymieniać i wymieniać.

3. Bo wspinaczka zbliża! Treningi, wyjazdy z bliskimi, obozy, zawody, zgrupowania. Gdziekolwiek byś się nie wspinał, to zawsze spotkasz bratnie wspinaczkowe dusze. Bardzo często pozostaną to zbudowane relacje na całe życie. 

4. Bo wspinanie samo w sobie to nic innego, jak pokonywanie własnych słabości i samego siebie. Nic tak nie zbuduje młodego wspinacza, jak pokonanie trudności która jeszcze przed chwilą wydawała się nierealna. Granice, które pokonujemy na treningach często okazują się tylko w naszych głowach. W większości przypadków do sukcesu wystarczy wyjście ze swojej strefy komfortu. Jeżeli to nie wystarczy, to systematyczność w budowaniu siły i sprawności fizycznej powinno załatwić sprawę.

5. Bo wspinanie, to sport zdecydowanie dla indywidualistów. Tutaj wszystko zależy wyłącznie od Ciebie, a jedyną osobą, do której możesz mieć pretensję za porażkę, jesteś Ty sam. To wymaga pokory i szacunku, ale do samego siebie.

6. Bo wspinaczka uwielbia sportową rywalizację!  Coraz liczniejsze zawody wspinaczkowe dzieci i dorosłych oraz  obecność tej pięknej dyscypliny na Igrzyskach Olimpijskich tylko to potwierdzają. 

7. Bo wspinaczka to przygoda! Wielogodzinne dalekie wspinaczkowe podróże – nie ważne czy na finał zawodów pucharu świata, czy rodzinny wypad w skałki. Zawsze to przygoda przez wielkie P.

8. Bo wspinanie to zdrowe uzależnienie, którego nie można przedawkować!

Nie stwierdzono na tę chwilę żadnych ograniczeń zarówno formalnych jak i zdrowotnych by dziecko 4-8 letnie nie mogło się wspinać. Niezwykła wręcz różnorodność układów ciała i pozycji wspinaczkowych wymagająca określonej koordynacji pracy mięśni została zauważona przez fizykoterapeutów i rehabilitantów. . Jak najbardziej więc możemy kilkuletnie dziecko zabrać na trening wspinaczkowy. Wspinanie doskonale więc sprawdzi się jako forma aktywności tak potrzebnej dziś gdy dzieci całe godziny spędzają przed telewizorem lub ekranem komputera.