hajime ! 

JUDO

DLACZEGO TRENINGI judo? 

Judo (z jap.: „łagodna droga”) to sport walki, który mogą trenować dzieci już od najmłodszych lat. Jest to sztuka, która poza samoobroną uczy dyscypliny, szacunku i zasad fair play. Judo dla dzieci jest sportem, który ma bardzo pozytywny klimat, ponieważ promuje kulturę osobistą, honor, skromność oraz konsekwentne dążenie do celu. Jest to samodoskonalenie i kształtowanie własnego charakteru, dlatego też judo to sport szczególnie polecany dla dzieci. Sport ten składa się z kilku elementów, z których najważniejszym są rzuty oraz ćwiczenia w parterze.

UNESCO rekomenduje judo jako sport dla dzieci w taki sposób: „Jest to najbardziej efektywne połączenie między psychiczno-fizyczną równowagę dziecka, ponieważ poprzez zabawę umożliwia jego harmonijny rozwój”.

Dla najmłodszych adeptów tej sztuki walki stworzono jej odmianę – funny judo. Podstawowymi ćwiczeniami są tu pady, trzymania, rzuty. Łączymy je z gimnastyką, zabawami z mocowaniem i grami ruchowymi. Formy pełzania, czołgania, ćwiczeń w podporze przodem, powodują wzmocnienia wszystkich mięśni szkieletowych. Nie zapominamy o rozciąganiu. Ćwiczenie bez butów pozytywnie wpływa na rozwój układu kostnego dziecka, a szybkie tempo treningów pozwala dziecku pozostawić na tatami dużo energii. Dlatego judo dla dzieci polecane jest przez lekarzy (zarówno pediatrów jak i ortopedów).

Od 2011 rozpoczęliśmy systematyczne starty w zawodach judo. Powstała grupa PRO, która trenuje mocniej. Oto jej wyniki z roku 2022: